2017 m. lapkričio 13-14 d. Utenos Kūrybinių industrijų centre „Taurapilis“ vyko Utenos kolegijos Elektroninio mokymo centro dėstytojų inicijuoto ir LR Švietimo ir mokslo ministerijos remiamo projekto ,,Įtraukiantis verslo labirintas" renginiai.
Visi renginiai buvo skirti skatinti Lietuvos ir užsienio šalių mokymo institucijų, kuriose veikia imitacinės bendrovės (IB), besimokančiųjų ir pedagogų įtraukiantį kūrybiškumo ir verslumo gebėjimų ugdymą, IB vadovų, rėmėjų ir socialinių partnerių kūrybišką bendradarbiavimą ir patirties sklaidą. Pagrindiniai renginių dalyviai – imitacines bendroves turinčių mokymo institucijų moksleiviai, studentai ir dėstytojai.
Konferencijoje kūrybiškumo ir verslumo praktikų ir idėjų sklaida
Lapkričio 13 d. moksleiviai, studentai ir dėstytojai iš visos Lietuvos turėjo puikią galimybę dalyvauti tęstinėje tarptautinėje vaizdo konferencijoje „Verslo labirintas‘2017“. Konferencijoje tiek realiai, tiek ir virtualiai buvo skaitomi pranešimai verslumo ugdymo tema iš įvairių pasaulio šalių: Lietuvos, Vokietijos, Italijos. Tarptautinio tinklo EUROPEN-PEN International padėjėja administraciniams reikalams Laima Bartkėnaitė (Vokietija) pasveikino konferencijos dalyvius ir pristatė imitacinių bendrovių veiklą visame pasaulyje ir jų svarbą ugdant besimokančiųjų verslumo gebėjimus. Į renginį pakviesti verslo atstovai ne tik skaitė pranešimus, bet ir organizavo diskusijas, kurių metu pagrindines mintis ir rezultatus pristatė visiems konferencijos dalyviams. Utenos rajono savivaldybės Tarybos narys, Ekonomikos komiteto pirmininkas, Jaunimo Tarybos narys Vaidas Lankauskas pranešime „Utenos rajono savivaldybės smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo programa – galimybės ir geroji patirtis” apžvelgė realią situaciją kuriant verslą Utenoje. Vertingus patarimus konferencijos dalyviams savo pranešime „Verslumas ir kūrybiškumas – ar tai susiję?“ ir organizuotoje diskusijoje „Kada ir kur pradingsta kūrybiškumas?“ dalino žinoma menininkė kūrėja Nomeda Marčėnaitė. UAB „Nextury Ventures“ generalinis direktorius Mindaugas Glodas savo patirtimi dalijosi pranešime „Startupas, kaip naujo verslo pradžia“ ir diskusijoje „Naujo verslo steigimas ir inovacijos“. Pagrindinė Mindaugo Glodo mintis – nelaukime, o pradėkime veikti ir įgyvendinti savo idėjas dabar.
Studentų verslumo ugdymo patirtimi dalijosi konferencijos pranešėjai iš Klaipėdos, Utenos ir Vilniaus. Rima Bačiulytė, Vilniaus kolegijos „Simulith“ centro vedėja, Menų ir kūrybinių technologijų fakulteto lektorė, savo pranešime „Imitacinės bendrovės Lietuvoje: nauji uždaviniai ir sprendimai“ pristatė Lietuvoje veikiančių IB tinklą, jų paskirtį ir galimas veiklos naujoves. Marius Ignatonis, LIBA asociacijos prezidentas, savo pranešime „Kūrybiniai žaidimai imitacinių bendrovių veikloje“ pasidalino projektinių mokymų patirtimi, kaip žaidimus integruoti į mokymosi procesą. Smagus pranešimas „Lyderystė studentų akimis“ nuskambėjo iš Vilniaus kolegijos pirmo kurso studentų Luko Gurklio, Ernestos Zelenkaitės ir Lauros Laurušonytės lūpų. Utenos kolegijos Strateginės plėtros skyriaus vedėja Aurelija Pelenienė pranešime „Studentų iniciatyvų skatinimas kuriant ir įgyvendinant projektus“ pasidalino su Utenos kolegijos patirtimi organizuojant studentų iniciatyvų skatinimo konkursus. Rasa Romerytė-Šereikienė, Lietuvos verslo kolegija, pranešime „Darbuotojų paieška ir atranka: naujos tendencijos ir sunkumai imitacinėje bendrovėje“ pristatė darbuotojų atrankos IB pagrindinius aspektus. Konferencijoje taip pat buvo pristatytas ir prof. Daniele Gualdi (Bolonijos universitetas, Italija) stendinis pranešimas „Studentų kompetencijų palyginimas iki praktikos IB ir po jos“. Susipažinę su pranešimo idėja ir rezultatais konferencijos dalyviai galėjo tiesiogiai pateikti klausimus pranešimo autoriui.
Konferencijoje skaitomų pranešimų klausė ne tik atvykę į Utenos kūrybinių industrijų centrą „Taurapilis“, bet ir stebintys konferenciją virtualiai. Visi konferencijos pranešimai buvo transliuojami internetu, daromi pranešimų įrašai, kurie po renginio yra skelbiami viešai.
Įtraukianti pažintis su smulkiaisiais verslais ir edukacinės programos
Po konferencijos visi dalyviai buvo pakviesti pasinerti į kvapų pasaulį edukacinėje programoje „Aktyvus ir išradingas verslas“ Anykščių menų inkubatoriuje. UAB „Gamtos pilnatvė“ atstovės kūrybiškai pristatė vykdomas veiklas ir pakvietė dalyvius į kūrybines dirbtuves „Kvapų terapija. Natūralių kvepalų kūryba” ir “Natūralaus lūpų balzamo gamyba”. Nuostabūs natūralių augalų kvapai leido dalyviams atsipalaiduoti po ilgos ir įtemptos dienos.
Lapkričio 14 d. IB vadovai - dėstytojai buvo pakviesti į IB vadovų pasitarimą aptarti ir suplanuoti ateities veiklas, o vėliau dalyvavo praktiniame seminare „Emocinis intelektas ir komandinio kūrybiškumo skatinimas”. Seminare lektorė Jurgita Zabulytė Kupriūnienė, sertifikuota emocinio intelekto trenerė, pristatė emocinio intelekto lavinimo svarbą, atskleidė emocinį intelektą kaip galimybę pažinti save ir kitus. Lektorius Aleksejus Žaltkovski („Talentų karta“ įkūrėjas ir vadovas) seminaro dalyviams pristatė Volto Disnėjaus metodiką, padedančią kūrybiškai organizuoti komandinį darbą.
Įtraukiantis verslo labirintas - galimybė pabuvoti kūrybiško verslo pasaulyje
O su kokiomis nuotaikomis ir patirtimis iš dvi dienas vykusių renginių grįžo dalyviai? Jų įspūdžius ir mintis geriausiai apibendrina Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos Verslo organizavimo vyresniosios profesijos mokytojos Vidos Meilės mintys.
,,Visi projekto „Įtraukiantis verslo labirintas“ dalyviai esame labai dėkingi už verslo naujovių sklaidą, verslumo ir kūrybiško bendradarbiavimo patirtis bei puikias emocijas. Šie renginiai suteikė galimybę pabendrauti bei pasidalinti patirtimi neformalioje aplinkoje su kolegomis, padiskutuoti su studentais, pabūti grožio ir kūrybiškumo pasaulyje bei trumpam tapti natūralių produktų kūrėjais. Tikiuosi, kad visi dalyviai, tiek dėstytojai, tiek ir studentai, grįžo į savo mokymo institucijas motyvuoti siekti teisingo rezultato – kūrybiškos ir, svarbiausia, laimingos asmenybės ugdymo,“ – sakė Vida Meilė.
Docentė dr. Vaida Bartkutė-Norkūnienė