Informacija dėl koronaviruso

2020-02-03

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) duomenimis, naujasis koronavirusas (2019-nCoV) nuo 2019 m. gruodžio 31 d. iki 2020 m. sausio 31 d. sukėlė 9 836  ligos atvejų. Iš jų susirgo 17 sveikatos priežiūros darbuotojų ir fiksuoti 213 mirtini atvejai. Ligos pirminis židinys Uhano miestas (Hubėjaus provincija, Kinija). Daugiausia susirgimų – Kinijoje.

Praėjusią savaitę buvo pranešta apie 16 naujų atvejų Europoje: šeši atvejai Prancūzijoje (penki įvežtiniai, vienas įgytas vietoje), penki atvejai Vokietijoje (visi įgyti vietoje), du atvejai Italijoje (įvežtiniai), du atvejai JK (įvežtiniai) ir vienas atvejis Suomijoje (įvežtinis).

Apie užsikrėtimus taip pat pranešta JAV, Indijoje, Australijoje, Malaizijoje, Kambodžoje, Tailande, Vietname, Filipinuose, Japonijoje, Kanadoje, Singapūre. Ligos atvejai taip pat įtariami Rusijoje, Baltarusijoje.

Užsikrėtusiųjų šiuo virusu simptomai – panašūs į gripo. Vargina karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas – požymiai yra panašūs pneumonijai (plaučių uždegimui) priskiriamiems bruožams. Svarbu suprasti, jog simptomai gali pasireikšti ir vėliau, po kelionės. Svarbiausia yra ankstyva diagnostika, kuo greičiau dedamos pastangos, nustatyti, izoliuoti ir tinkamai gydyti sergančiuosius. Antras etapas – susekti žmones, su kuriais jie turėjo kontaktą.

Specialistai  rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių, pataria nevykti į miestus, kuriuose paskelbtas karantinas.

Kolegijos bendruomenė (ypač tie asmenys, į kuriuos kreipėsi galimai sergantysis) turėtų:

  • naudoti asmenines apsaugos priemones (vienkartines kaukes bei pirštines). Primenama, kad iškart po to, kai liečiamasi su kūno skysčiais, pirštines reikia atsargiai nusimauti, išmesti ir nusiplauti/dezinfekuoti rankas;
  • rekomenduojama duoti vienkartinę kaukę įtariamai sergančiam asmeniui (jeigu vienkartinė kaukė negali būti naudojama dėl asmens jautrumo į kaukę sudarančias medžiagas – duoti įtariamai sergančiam asmeniui vienkartinių servetėlių, skirtų prisidengti nosį ir burną čiaudint);
  • dažnai plauti rankas;
  • pajutus pirmus ligos simptomus, kuo skubiau kreiptis į medikus, skambinant tel. nr. 112 (informuoti telefonu apie pasireiškusius simptomus bei buvusias keliones ar numanomus kontaktus, vykdyti tolimesnius specialistų nurodymus).

Rekomenduojamos prevencinės priemonės keliaujantiems į Kiniją ir šalis, kur nustatyti susirgimų atvejai:

  • venkite lankytis turgavietėse, kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai;
  • venkite kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t.t.) simptomai;
  • patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis;
  • rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Rekomenduojamos prevencinės priemonės grįžtantiems iš Kinijos ir šalių, kur nustatyti susirgimų atvejai:

  • asmenims, kuriems pasireiškė kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai, rekomenduojama užsidėti kaukę/respiratorių (kuo mažiau bendrauti su kitais asmenimis, laikytis 2 metrų atstumo);
  • griežtai laikytis rankų, kosėjimo/čiaudėjimo higienos (kosėjant, čiaudint užsidengti burną, nosį servetėle, ją išmesti į šiukšliadėžę, nusiplauti/dezinfekuoti rankas);
  • kuo skubiau kreiptis į medikus, skambinant tel. nr. 112 (informuoti telefonu apie pasireiškusius simptomus bei buvusias keliones, vykdyti tolimesnius specialistų nurodymus).

Kilus klausimams galima skambinti visą parą 8 618 79984 (Vilnius, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos)

Informacija parengta pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas.

Parengė Medicinos fakulteto dekanė Danguolė Šakalytė